Regulamin warsztatów

Akademii Belcanto

 

I. Informacje ogólne

 

Organizator warsztatów

Royal Opera Festival, reprezentowany przez Stowarzyszenie PASSIONART

 

Współorganizatorzy

ROSSINI in Wildbad – Belcanto Opera Festival

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

 

Cel warsztatów:

Mistrzowskie warsztaty śpiewacze dla studentów i absolwentów wokalistki oraz innych osób zajmujących się śpiewem. Poszukiwane głosy to: soprany, alty, tenory i basy. Osoby  w wieku do 35 lat (kobiety) i 40 lat (mężczyźni). Warsztaty mają na celu doskonalenie techniki śpiewu belcanto, wymianę doświadczeń artystycznych oraz umożliwienie uczestnikom wzięcia udziału w produkcjach operowych (scenicznych i semi scenicznych) Akademii Belcanto działającej w ramach Royal Opera Festival. Kursy prowadzone w międzynarodowym środowisku przez włoskich mistrzów belcanto. Obowiązkowa znajomość języka angielskiego, w stopniu minimum komunikatywnym, dodatkowo mile widziana znajomość języka niemieckiego lub włoskiego.

 

Termin przyjmowania zgłoszeń:

Do 17.04.2020

 

Termin przesłuchań kwalifikacyjnych:

W związku z nadzwyczajną sytuacją o formie i terminie przesłuchań poinformujemy w najbliższym czasie.

 

Termin warsztatów:

01-10.06.2020

Warsztaty podzielone na dwie tury:

01-05.06.2020 (praca nad wykonaniem semi-scenicznym opery „Scala di seta” G. Rossiniego)

oraz 06-10.06.2020 (praca nad spektaklem operowym „L'isola disabitata” M. Garcii). Każdy uczestnik po zakwalifikowaniu się do drugiego etapu będzie  brał udział w przygotowaniu tylko jednej opery.

 

Prowadzenie warsztatów:

Silvia dalla Benetta (Włochy) – sopran

Filippo Morace (Włochy) – bas

Jose Miguel Perez Sierra (Hiszpania) – dyrygent – „Scala di Seta” G. Rossiniego

Jochen Schönleber (Niemcy) – reżyser, dyrektor ROSSINI in Wildbad Belcanto Opera Festival

– „L’isola disabitata” M. Garcia

 

Miejsce warsztatów:

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Lusławice 250

32-840 Zakliczyn

 

Spektakle operowe:

„Scala di seta” („Jedwabna drabinka”) Gioacchino Rossini – semi sceniczne wykonanie

„L'isola disabitata” („Bezludna wyspa”) Manuel Garcia – spektakl operowy

 

Spektakle z udziałem solistów Akademii Belcanto Royal Opera Festival:

07.06.2020   "Jedwabna drabinka" Gioacchino Rossini - Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

12.06.2020  "Bezludna wyspa" Manuel Garcia - Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie

 

Wpisowe:

100 zł (kwota bezzwrotna) – za udział w przesłuchaniach kwalifikacyjnych (w tym zapewniony akompaniator)

 

Koszt udziału w warsztatach:

1.000 zł– kwalifikacja do jednego spektaklu

Kwota obejmuje udział:

 • w kursach mistrzowskich (minimum 5 indywidualnych lekcji z nauczycielem),

 • próby muzyczne z dyrygentem prowadzącym i reżyserem,

 • zakwaterowanie w Lusławicach w terminie 01-05.06.2020 lub 06-10.06.2020 (w zależności od spektaklu, do którego uczestnik się zakwalifikuje podczas przesłuchania),

 • organizatorzy zapewniają możliwość skorzystania z posiłków (catering) za dodatkową opłata.

 • istnieje możliwość skorzystania przez uczestnika z bezpłatnego  transportu z Krakowa do Lusławic po uprzednim umówieniu terminu. Pozostałe koszty, np. transport własny czy wyżywienie, uczestnicy ponoszą we własnym zakresie. Organizator zapewnia zaświadczenie o ukończeniu kursu i udziale w produkcji. W przypadku rezygnacji z udziału w Akademii Belcanto , uczestnik nie otrzymuje zwrotu wpłaconej kwoty.

 

II. Warunki uczestnictwa w warsztatach Akademii Belcanto

 

1. Do dnia 17.04.2020 wysłanie na adres biuro@royaloperafestival.com  zgłoszenia zawierającego: 

 • Imię i nazwisko

 • Dane kontaktowe

 • Krótki opis doświadczeń muzycznych (wykształcenie, wykonywane partie wokalne)

 • 2 zdjęcia (twarz i cała postać)

 • Nuty dwóch utworów na przesłuchanie w formacie PDF

 • Nagranie  do 3 minut (dopuszcza nagranie z telefonu komórkowego)

 

2. Na tej podstawie organizator dokona wstępnej selekcji i na przesłuchanie zaprosi wybranych kandydatów (wyniki wstępnej selekcji do dnia 20.04.2020).

 

3. Do dnia 24.04.2020 wpłata kwoty 100 zł gwarantującej znalezienie się na liście uczestników przesłuchania i wysłanie potwierdzenie przelewu bankowego:

Nr konta: PKO BP S.A 68 1020 2892 0000 5002 0544 8982

Tytuł przelewu: Imię i nazwisko z dopiskiem ABC-2020

 

4. W związku z nadzwyczajną sytuacją o formie i terminie przesłuchań poinformujemy w najbliższym czasie:

 • Wolfgang Amadeusz Mozart

 • Luigi Cherubini

 • Gaetano Dionizetti

 • Gioacchino Rossini

 • Józef Michał Ksawery Poniatowski

 • Giacomo Puccini

 

5. W przypadku zbyt dużej liczby kandydatów, o zakwalifikowaniu do przesłuchania decyduje kolejność zgłoszeń oraz wpłaty wpisowego – ilość miejsc ograniczona.

 

6. O wynikach przesłuchania kandydaci zostaną poinformowani do dnia 30.04.2020, kiedy to także wybranym uczestnikom zostanie dostarczony materiał nutowy w formacie pdf.

 

7. Do dnia 15.05.2020 zakwalifikowani uczestnicy zobowiązani są do uiszczenia opłaty za warsztaty Akademii Belcanto w kwocie 1.000 zł.

 

Dane kontaktowe:

Royal Opera Festival

https://royaloperafestival.com/

e-mail: biuro@royaloperafestival.com

Tel: 661-126-759, 607-667-159

 

Stowarzyszenie PASSIONART

Ul. Karola Bunscha 20/24

30-392 Kraków

 
Akademia Belcanto

ABC

Opery

Harmonogram

Harmonogram

 • pO

Harmonogram warsztatów Akademii Belcanto:

 

Do 17.04.2020 – przyjmowanie zgłoszeń

 


 

Przesłuchania kwalifikacyjnew związku z nadzwyczajną sytuacją o formie i terminie przesłuchań poinformujemy w najbliższym czasie

 


 

01-05.06.2020 – warsztaty Akademii Belcanto: praca nad wykonaniem semi-scenicznym opery„Scala di seta” („Jedwabna drabinka”) G. Rossiniego. Dyrygent: Jose Miguel Perez Sierra (Hiszpania) - Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

 


 

06-10.06.2020 – warsztaty Akademii Belcanto: praca nad spektaklem operowym „L'isola disabitata” („Bezludna wyspa”) M. Garcii. Reżyser: Jochen Schönleber (Niemcy) - Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

 


 

07.06.2020 –  "Jedwabna drabinka" Gioacchino Rossini – wykonanie semi-sceniczne z udziałem solistów Akademii Belcanto - Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

 


 

12.06.2020 – "Bezludna wyspa" Manuel Garcia spektakl operowy z udziałem solistów Akademii Belcanto - Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie

Filippo Morace

Urodzony w Neapolu bas - Filippo Morace – studiował w konserwatorium w Salerno. Swoją karierę muzyczną rozpoczął od ról w operach Dionizzetiego oraz Strawińskiego. Był zwycięzcą wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych. Śpiewał główne role mi.in. w „Don Pasquale” Dionizettiego czy „Fidalba e Artabano” Ristoriego.

 


 

Silvia dalla Benetta

Obdarzona zadziwiającą siłą głosu i temperamentem muzycznym, Silvia dalla Benetta stała się jednym z najbardziej znanych współczesnych sopranów koloraturowych. Dzięki swej niesamowitej technice i naturalnym zdolnościom, z łatwością odnajduje się w najrozmaitszym repertuarze: od Mozarta po Pucciniego.  Szczególnie ceniona jest, zarówno przez krytykę, jak i publiczność, za doskonałe interpretacje dramatycznych ról Rossiniego.

 


 

Jose Miguel Perez Sierra

Hiszpański dyrygent, współpracujący z wiodącymi europejskimi orkiestrami i festiwalami muzycznymi. Był m.in. najmłodszym dyrygentem w całej kilkudziesięcioletniej historii prestiżowego Rossini Opera Festival w Pesaro. Od wielu lat związany jest również z ROSSINI in Wildbad – Belcanto Opera Festival. Uważany jest za jednego z najzdolniejszych dyrygentów swojego pokolenia.

 


 

Jochen Schönleber 

Znakomity niemiecki reżyser teatralny, ale przede wszystkim operowy. Wiele z jego produkcji zaprezentowanych zostało w nowoczesnej odsłonie, w trakcie Festiwalu Rossini in Wildbad, którego jest dyrektorem artystycznym od 1992 roku. Jest również dyrektorem Akademii Belcanto.

 


 

Akademia Belcanto to najnowsza inicjatywa towarzysząca drugiej edycji Royal Opera Festival, zorganizowana we współpracy z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego oraz ROSSINI in Wildbad – Belcanto Opera Festival.

Belcanto (wł. piękny śpiew) to technika wokalna, wykształcona we Włoszech w wieku XVII, wysuwająca na pierwszy plan piękno i wirtuozerię śpiewu. Przez lata to Włosi dominowali w tym gatunku, nic zatem dziwnego, że kursy mistrzowskie w ramach Akademii Belcanto poprowadzą pochodzący z tego właśnie kraju światowej sławy soliści: Silvia dalla Benetta (sopran) oraz Filippo Morace (bas).

 

Regulamin

„Scala di seta” („Jedwabna drabinka”)

Gioacchino Rossini

 

Opera komiczna w 1 akcie

 

Postacie:

Dormont, nauczyciel – tenor

Giulia, jego wychowanica – sopran

Lucilla, jej kuzynka – mezzosopran

Dorvil, mąż Julii – tenor

Germano, służący Julii – bas

Blansac – bas

Giulia w tajemnicy poślubia Dorvila, który co noc wspina się do jej okna po jedwabnej drabince. Nieświadomy tego Dormont, opiekun Giulii, nakazuje jej wyjść za Blansaca, w którym zakochana jest kuzynka Giulii – Lucilla. Lucilla i służący Dormonta Germano omal nie odkrywają prawdy, ale Giulii udaje się ukryć ukochanego w garderobie. Kiedy Lucilla i Germano wychodzą, Dorvil ucieka po drabince, ustalając termin kolejnego spotkania na następną noc. Wkrótce potem Dormont informuje Giulię o spodziewanej wizycie Blansaca, czym zasmuca nie tylko ją, ale również Lucillę. Opiekun Giulii wita przybywającego Blansaca, któremu towarzyszy serdeczny przyjaciel Dorvil. Zazdrosny Dorvil ostrzega Blansaca, że Giulia go nie kocha i Blansac wyznaje miłość Lucilli. A tymczasem pijany Germano, który słyszał o umówionej nocnej schadzce Giulii i Dorvila, opowiada o niej wszystkim. O północy po jedwabnej drabince wspinają się więc kolejno Dorvil, Blansac i... Dormont, który wreszcie poznaje całą prawdę i akceptuje związki Lucilli i Blansaca oraz Giulii i Dorvila.

„L'isola disabitata” („Bezludna wyspa”)

Manuel Garcia

 

Opera salonowa w jednym akcie

 

Postacie:

Constanza - mezzosopran

Silvia - sopran

Gernando - tenor

Enrico – bas

Opera opowiada historię dwóch sióstr: Constanzy i Silvii, które wraz z Gernando, ukochanym pierwszej z nich, przeżywają sztorm na morzu, lądując na bezludnej wyspie. Niestety Gernando zostaje porwany przez piratów, a obie kobiety, nie mając o tym pojęcia, uważają, że ich zdradził. Trzynaście lat później Gernando wraz ze swym przyjacielem Enrico powracają na wyspę, aby uratować obie siostry.

 1. en

 

Oficjalny portal Royal Opera Festival

Fotografie na stronie SJ-Fotografia

Zdjęcia z Oper pochodzą z Festiwalu

w Bad Wildbad i są wykorzystane

dzięki uprzejmości Jochena Schönlebera.

Odwiedź

Małopolska

Passionart

Teatr w Krakowie

 1. en

Mapa

O nas

O Festiwalu

Partnerzy

Artyści

Aktualności

Archiwum

Lokalizacje

Bilety

Akademia

Program

Kontakt