Ugruntowana od trzydziestu jeden lat pozycja festiwalu na mapie kulturalnej Niemiec i Europy. Festiwal jest jednym z dwóch najważniejszych wydarzeń poświęconych twórczości Rossiniego na świecie, a jego najwyższa ranga artystyczna niezaprzeczalna. Festiwal odbywa się w przepięknym, położonym w Szwarzwaldzie kurorcie zdrojowym – Bad Wilbad (land Badenii-Witenbergii). Dyrektorem Generalnym Festiwalu jest znany w Europie niemiecki reżyser Jochen Schönleber, Dyrektor Artystyczny to znakomity Antonio Fogliani, wiodący obecnie na świecie dyrygent włoskiej opery. Światowej sławy soliści.
Pomysłodawcą Royal Opera Festival jest krakowskie Stowarzyszenie PASSIONART, które od 8 lat, w zgodzie ze swoją nazwą, z największym możliwym zaangażowaniem, organizuje duże i kameralne przedsięwzięcia kulturalne najwyższej próby.
Idée fixe organizacji, to kształtowanie wrażliwego społeczeństwa obywatelskiego w oparciu o działalność kulturalną i edukacyjną, a także wspieranie twórczości, pielęgnowanie tradycji, oraz popularyzowanie muzyki klasycznej. Dzięki ciekawej i zróżnicowanej formie przekazu organizowane przez PASSIONART wydarzenia obejrzało już kilkadziesiąt tysięcy widzów na terenie Polski i Europy.
Na przestrzeni lat zaufały nam liczne instytucje: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Instytut Pamięci Narodowej, Urzędy Marszałkowskie Województw Małopolskiego, Podkarpackiego i Świętokrzyskiego, liczne renomowane festiwale i instytucje kultury.
O poziomie realizowanych przez PASSIONART produkcji, świadczą liczne nagrody i wyróżnienia. Dwa z nich napawają nas szczególną dumą. Działający przy Stowarzyszeniu zawodowy zespół Górecki Chamber Choir został dwukrotnie nominowany do nagrody Fryderyka: za album „Z pieśni kościelnych” Henryka Mikołaja Góreckiego, oraz we współpracy z Filharmonią Warminsko-Mazurską za album „Quo Vadis” Feliksa Nowowiejskiego.
Jesteśmy przekonani, że nasza najnowsza propozycja kulturalna zaspokoi Państwa oczekiwania i wpisze się w ideę konstytuującą Markę Małopolska: harmonijnie łącząc mądry i przemyślany produkt kulturalny na najwyższym poziomie skierowany do wysublimowanego widza z fantazją i polotem, jaki gwarantuje obcowanie ze sztuką, a zwłaszcza z operą.
Trudno znaleźć miejsce bardziej kojarzące się z operą niż Rzym, który niemal od początku wykształcenia się tego gatunku muzycznego należał do jej najważniejszych ośrodków. To właśnie tam w 1671 roku powstał jeden z pierwszych teatrów operowych na świecie. Również Gioacchino Rossini przez pewien czas był związany z tym miastem – skomponował kilka oper dla tamtejszego teatru.
Miejscem silnie związanym z muzyką jest też jeden z najstarszych rzymskich kościołów – bazylika Santa Maria in Trastevere, którego zabytkowe wnętrze charakteryzuje doskonała akustyka, podnosząca walory każdego odbywającego się w niej koncertu. Wieczne Miasto jest zatem miejscem idealnie wpisującym się w ideę Royal Opera Festival – łączącym operę, Rossiniego oraz Józefa Michała Poniatowskiego, który właśnie tutaj przyszedł na świat.
RZYM – MIASTO FESTIWALU
KRAKÓW - MIASTO FESTIWALU
Związki Krakowa z operą sięgają roku 1628, kiedy to jedna z podwawelskich drukarni wydała pierwsze libretto operowe w języku polskim. Od tego czasu opera cieszy się niesłabnącą sympatią krakowian, o czym świadczą wypełnione po brzegi sale Opery.
Nie ma lepszego miejsca dla premiery Festiwalu jak Teatr Słowackiego, który od XIX w. zacnie służy temu gatunkowi muzyki. Spektakle operowe odbywały się na scenie miejskiego teatru dzięki przyjazdom do Krakowa zespołu Opery Lwowskiej, które miały miejsce regularnie w latach 1872-1918.
Nawiązanie do dawnej tradycji operowej Teatru Słowackiego, wystawianiem dzieł Gioacchino Rossiniego, jest z pewnością trafnym połączeniem genius loci z wybitnymi dziełami włoskiego kompozytora
Spektakle : „Tankred” Gioachino Rossiniego
Teatr Juliusza Słowackiego w Krakowie: 30 czerwca 2019 godz. 19.00
Koncerty z okazji 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki w ramach pierwszej edycji
Royal Opera Festival
Bazylika Franciszkanów w Krakowie: 21 czerwca 2019 godz. 20.00
WSTĘP WOLNY!
Msza F-Dur Józefa Michała Poniatowskiego
Rzym, Santa Maria in Trastevere: 23 czerwca, godz. 19.00
Druga lokalizacja Festiwalu, uzdrowisko Szczawnica, także nie jest przypadkowa. Stanowi swoistą oś symetrii dla Festiwalu Bad Wildbad, który przed laty ukształtował się w tym mieście na pamiatkę tam włoskiego kompozytora. Oba miasta więc mają rys bliźniaczy ze względu na ich kuracyjny charakter.
Polskie doświadczenia jasno pokazują, że publicznść docenia, a nawet uwielbia te kurorty, zwłaszcza w porze letniej, a wydarzenia kulturalne odbywające się w tym czasie cieszą się ogromną popularnością.
Szczawnica ma szansę, podobnie jak Krynica, rozwinąć skrzydła w dziedzinie popularyzacji muzyki klasycznej, a w perspektywie dalszej także i inne tereny Małopolski.
SZCZAWNICA - MIASTO FESTIWALU
Katarzyna Coufał
dyrektor Festiwalu
dyrektor@royaloperafestival.com
Partner Główny / Main Partner
Marszałek MAŁOPOLSKI Witold Kozłowski zaprasza
na IV Edycję ROF
Rossini in Wilbad Belcanto Festival – Współpraca z Festiwalem o ugruntowanej renomie
Ugruntowana od trzydziestu jeden lat pozycja festiwalu na mapie kulturalnej Niemiec i Europy. Festiwal jest jednym z dwóch najważniejszych wydarzeń poświeconych twórczości Rossiniego na świecie, a jego najwyższa ranga artystyczna niezaprzeczalna. Znakomite wydawnictwa CD i DVD (współpraca z renomowaną firmą NAXOS). Transmisje radiowe i TV. Festiwal odbywa się w przepięknym, położonym w Szwarzwaldzie kurorcie zdrojowym – Bad Wilbad (land Badenii-Witenbergii). Dyrektorem Generalnym Festiwalu jest znany w Europie niemiecki reżyser Jochen Schönleber, Dyrektor Artystyczny to znakomity Antonio Fogliani, wiodący obecnie na świecie dyrygent włoskiej opery. Światowej sławy soliści.
Magdalena Kiwior
biuro festiwalowe
pr@royaloperafestival.com
Karolina Jacek
biuro festiwalowe
biuro@royaloperafestival.com
Diletta Scandiuzzi - Tankred
Jej kariera muzyczna rozwinęła się po zakończeniu studiów, które prowadziła na wielu kierunkach: gry na fortepianie, śpiewu, języków obcych oraz Tecniche Artistiche dello Spettacolo” na Uniwersytecie „Cà Foscari” w Wenecji. Rozpoczynała ją partiami solowymi jako sopranistka w „La sonnambula” jako Amina, „Le Nozze di Figaro w roli Susanny czy w „Die Zauberflöte” jako Papagena. Można było usłyszeń ją na deskach wielu wspaniałych teatrów, w wielu krajach: Francji, Chile, Japonii, Kanadzie. W trakcie pracy nad swoimi umiejętnościami, jej głos ewoluował w niesamowity mezzosopran. Od tego czasu jej kariera przyspieszyła i mogła kreować role: Despiny w „Così fan tutte”, Stephano w „Romeo i Julii”, Cherubino w „Le Nozze di Figaro” i wiele innych.
Maciej Drużkowski – baryton
Po ukończeniu Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie śpiewu solowego dr hab. Jacka Ozimkowskiego, doskonalił swoje umiejętności wokalne uczestnicząc w wielu kursach mistrzowskich oraz warsztatach wokalnych prowadzonych m. in. przez: prof. Ryszarda Karczykowskiego, Dariusza Grabowskiego, Paula Esswooda, dr Marka Rzepkę. Debiutował w 2009 r. rolą Achilla w operze Juliusz Cezar w Egipcie (G. F. Haendel). Następnie kreował m. in. partie: Schaunarda w Cyganerii (G. Puccini), Germonta w Traviacie (G.Verdi) oraz liczne solowe partie oratoryjne. W dorobku artystycznym ma liczne nagrania radiowe i płytowe w tym pierwsze w historii nagranie Mszy łacińskiej Des-dur Stanisława Moniuszki.
Katarzyna Guran - sopran
Z wyróżnieniem ukończyła klasę śpiewu wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie. Od tego czasu nieustannie doskonali swoje umiejętności wokalne pod okiem znakomitych profesorów. W 2010 roku zadebiutowała w koncertowym wykonaniu „Parsifala” Ryszarda Wagnera, pod batutą Gabriela Chmury jako jedna z Kobiet Kwiatów. Można ją było również usłyszeć w roli Papageny w Czarodziejskim flecie (W. A. Mozarta) w Operze Krakowskiej. Od 2014 r. współpracuje z Teatrem Muzycznym „IWIA” gdzie występuje w spektaklach i rewiach operetkowych. Wokalistka projektu „Nocą Umówieni”.
Bartłomiej Chorąży - tenor
Jego muzyczna droga rozpoczęła się od gry na altówce, jednak z biegiem czasu rozpoczął swoją karierę wokalną. Swoje umiejętności szkoli pod okiem dr hab. Jacka Ozimkowskiego, a także współpracuje z Dariuszem Grabowskim. W dorobku artystycznym można wyróżnić partie solowe w kantatach J.S. Bacha oraz Mszy Koronacyjnej C-dur W.A. Mozarta, jak również partie z oper Wesele Figara, Rigoletto czy Traviata. Występował podczas wielu festiwali m. in.: na Festiwalu Misteria Paschalia - wykonując dzieła z Polskiej i Angielskiej literatury baroku, Actus Humanus - wykonując dzieła Bartłomieja Pękiela, czy podczas Międzynarodowego Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego – prezentując wraz z Ensemblem Cracow Royal Singers dzieła Polskich mistrzów muzyki barokowej.
Joanna Święszek – mezzosopran
Koncertuje w kraju i zagranicą jako solistka i kameralistka, specjalizująca się w repertuarze oratoryjno-kantatowym i pieśniach. Z wyróżnieniem ukończyła studia wokalne w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Agnieszki Monasterskiej oraz studia muzykologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje na stałe z zespołem Octava Ensemble pod dyrekcją Zygmunta Magiery. Współpracuje również z zespołem Collegium Zieleński pod dyrekcją Stanisława Gałońskiego, z którym nagrała dzieła wszystkie Mikołaja Zieleńskiego, album nagrodzony Fryderykiem oraz L'Orphée D'Or, a także innymi zespołami, takimi jak Filharmonia Krakowska, Górecki Chamber Choir, Chór Polskiego Radia.
Marek Pawełek – organista
Ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej. Umiejętności gry na organach rozwijał pod kierunkiem prof. Andrzeja Białko. W 2015 zostały wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne jego opracowania kolęd, które zostały nagrane na płytę przez Chór Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W 2016 roku był głównym organistą podczas centralnych uroczystości Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Brał udział w wielu koncertach i festiwalach organowych organizowanych w całej Małopolsce. Realizując partie organów dokonał wielu nagrań fonograficznych muzyki solowej, chóralnej i kameralnej. Od 2016 pracuje w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej II stopnia.
Druga lokalizacja Festiwalu, uzdrowisko Szczawnica, także nie jest przypadkowa. Stanowi swoistą oś symetrii dla Festiwalu Bad Wildbad, który przed laty ukształtował się w tym mieście na pamiątkę tam włoskiego kompozytora. Oba miasta więc mają rys bliźniaczy ze względu na ich kuracyjny charakter. Polskie doświadczenia jasno pokazują, że publiczność docenia, a nawet uwielbia te kurorty, zwłaszcza w porze letniej, a wydarzenia kulturalne odbywające się w tym czasie cieszą się ogromną popularnością. Szczawnica ma szansę, podobnie jak Krynica, rozwinąć skrzydła w dziedzinie popularyzacji muzyki klasycznej, a w perspektywie dalszej także i inne tereny Małopolski.
SZCZAWNICA – MIASTO FESTIWALU
Joanna Radziszewska-Sojka - sopran
Naukę śpiewu realizowała pod okiem profesorów zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Jest laureatką Trzeciego Międzynarodowego Konkursu Muzyki Dawnej „Canticum Gaudium”. Pierwszy występ na gruncie muzyki operowej była rola w operze „The Fairy Queen” (H. Purcell), a w 2016 roku zadebiutowała w roli Belindy w operze „Dydona i Eneasz” (H. Purcell) w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Odgrywała również rolę Barbariny w „Weselu Figara” (W.A. Mozart), Marzi w operze „Arminio” (J.A. Hasse), Megaclesa w „L’Olimpiade” (A. Vivaldi) oraz w 2019 roku wcieliła się w postać Oenone w operze „Hippolyte et Aricie” (J.R. Rameau). Od dziesięciu lat rozwija swoje zainteresowanie muzyką filmową biorąc udział w Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
Łucja Jasińska
social media i public relation
media@royaloperafestival.com
KRAKÓW - MIASTO FESTIWALU
Związki Krakowa z operą sięgają roku 1628, kiedy to jedna z podwawelskich drukarni wydała pierwsze libretto operowe w języku polskim. Od tego czasu opera cieszy się niesłabnącą sympatią krakowian, o czym świadczą wypełnione po brzegi sale Opery.
Nie ma lepszego miejsca dla premiery Festiwalu jak Teatr Słowackiego, który od XIX w. zacnie służy temu gatunkowi muzyki. Spektakle operowe odbywały się na scenie miejskiego teatru dzięki przyjazdom do Krakowa zespołu Opery Lwowskiej, które miały miejsce regularnie w latach 1872-1918.
Nawiązanie do dawnej tradycji operowej Teatru Słowackiego, wystawianiem dzieł Gioacchino Rossiniego, jest z pewnością trafnym połączeniem genius loci z wybitnymi dziełami włoskiego kompozytora
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach to miejsce spotkań młodych adeptów muzyki z mistrzami sztuki wykonawczej i kompozytorami, a także wybitnymi postaciami szeroko pojętej humanistyki. Piękna sala widowiskowa Centrum, mieszczącą 650 widzów, w czerwcu 2020 roku stanie się miejscem pracy dla Academii Belcanto organizowanej przez Stowarzyszenie Passionart w ramach drugiej edycji Royal Opera Festival. Lusławice to miejsce wymarzone dla naszych warsztatów operowych, których nauczycielami będą znakomici włoscy tutorzy.
LUSŁAWICE – MIASTO FESTIWALU